Jdi na obsah Jdi na menu

Požární asistence

V neděli 19. června naši dva členové Miroslav Bachorík a Lubomír Beran zajistili požární asistenci v Rytířském sále Španělského křídla na Státním hradě a zámku J. Hradec na letním koncertě Jindřichohradeckého symfonického orchestru.

Fotografie zde

Jindřichohradecký lev

V sobotu 18. června se v areálu vojenského cvičiště 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci uskutečnil  přes 6 kilometrů dlouhý extrémní překážkový závod ,, Jindřichohradecký lev ,,. Na této akci postavili dobrovolní hasiči nafukovací bránu s nápisem Město Jindřichův Hradec a stany v prostorách cíle. Dále z vozidla CAS 20 Scania naplnili vodou jednu z překážek tohoto závodu.

Fotografie zde

Hasičské oslavy - 150 let SDH Jindřichův Hradec a 50 let HZS JčK ÚO Jindřichův Hradec

V sobotu 11. června 2022 se uskutečnily oslavy dvou velkých výročí. Spanilá jízda městem historickou a novodobou hasičskou technikou započala program oslav na náměstí Míru s ukázkami ochranných obleků, ukázkou TFA - nejtvrdší hasič přežije, požárního útoku od Soptíků z Hamru a také  zásahy historickou technikou SDH Záhoří a SDH Maršov. K vidění také byla historická stříkačka SDH Políkno, současná technika dobrovolných a profesionálních hasičů, od firmy SCANWEST Plzeň jsme na oslavách měli zapůjčené vozidlo SCANIA. Odpolední program pokračoval na požární stanici, který začal ukázkou zásahu Soptíků z Hamru, následovalo slavnostní zahájení oslav. SDH Jindřichův Hradec na svůj prapor obdržel tři nové stuhy, a to od místopředsedy PS pana Ing. Jana Bartoška, od ředitele HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomíra Bureše a od starosty Krajského sdružení hasičů Mgr. Jiřího Žižky. Žehnání provedl páter Miroslav Štrunc. Následovaly ukázky požárního sportu, lezeckého vybavení, slaňování, záchrany osob, TFA - nejtvrdší hasič přežije, ukázka chemicko-technická - připravenost na zásah na nebezpečnou látku, vyprošťování osob z havarovaných vozidel, hašení hořícího vozidla a jistě zajímavá byla ukázka s hořící pánví. Pro děti byly připraveny stanoviště OS ČČK Jindřichův Hradec s maskováním a ukázkami první pomoci, zdravotní pojišťovna měla také připraveno své stanoviště, skákací hrad a projížďka na maketě hasičského vozidla TATRA s možností stříkání. Občerstvení zajistili dobrovolní hasiči, počasí nám přálo, moderátor akce Michal Arnošt ve spolupráci s příslušníky HZS se zasloužili o komentované ukázky zásahů. Děkujeme všem zúčastněným, co se na oslavách podíleli. 

Fotografie zde

Dny města 2022

První červnový víkend se na náměstí Míru a v Husových sadech v Jindřichově Hradci odehrály městské slavnosti nazvané „Dny města Jindřichův Hradec 2022“, které pro obyvatele našeho města i jeho návštěvníky připravilo město Jindřichův Hradec. Dobrovolní hasiči v sobotu na této akci v Husových sadech zajistili občerstvení.

Slavnostní pozvání do Studené

V sobotu 28. května byli naši členové SDH slavnostně pozváni do Studené. Za krásného počasí se tu slavnostně předával nový hasičský vůz (zn. Scania) Sboru dobrovolných hasičů Studená. Na této slavnostní příležitosti se mimo jiné sešli i místní rodiny s dětmi, přátelé a hlavně ti, kteří toto auto budou využívat.

Hasičům z SDH Studená přejeme, aby těch ostrých výjezdů bylo co nejméně, a aby jim nová Scania šlapala jako hodinky.

Fotografie zde

Přes kopec na Hradec - jarní

Novou turistickou sezónu 2022 jsme v Jindřichově Hradci zahájili tradičním cyklistickým výšlapem. V sobotu 21. května se na tři různě dlouhé trasy vydalo dohromady 556 účastníků, ať už pěšky, nebo na kole.  

Start i cíl jarního Pedálu byl v parku pod gymnáziem, kde na sportovce po návratu čekal jak bohatý doprovodný program, tak spousta krásných cen v malé i velké tombole. Hlavní cenu, jízdní kolo, si domu odvezl pan Milan Vaněček.

Na výběr měli z cyklo trasy dlouhé 40 km a 20 km, pěší okruh dlouhý 3,5 km.

V rámci doprovodného programu si mohli účastníci vyzkoušet jízdu na šlapacích motokárách a dalších vozítkách, včetně dřevěného kola, které pro ně zařídil Cyklo klub Znojmo. O parádní podívanou se postarali akrobaté ze Slack show, kteří předvedli nejrůznější triky na speciálním plochém laně. Ukázky ošetření zranění a zdravovědu, o které se postarali členové Oblastního spolku Českého červeného kříže Jindřichův Hradec. Nechybělo ani občerstvení, které zajistili dobrovolní hasiči. Celou akci moderoval a hudbou provázel DJ Michal Arnošt. 

Akce Přes kopec na Hradec aneb Jindřichohradecký pedál byla podpořena z grantového programu Nadace Jihočeské cyklostezky.

Hlavním pořadatelem bylo město Jindřichův Hradec ve spolupráci se Sborem dobrovolných hasičů Jindřichův Hradec.

Autor fotografií : Michal Žoudlík   Fotografie zde 

Požární asistence

Ve čtvrtek 19. května náš člen Miroslav Bachorík zajistil požární asistenci v KD Střelnice na dětském představení Štístko a Poupěnka - Bylo, nebylo...

Fotografie zde 

Oslavy Dne vítězství 

V neděli 8. května uplynulo přesně 77 let od konce 2. světové války. Tento den si tak připomínáme Den vítězství. Město Jindřichův Hradec spolu s dalšími místními organizacemi tradičně pořádá pietní akce na několika místech. Letos si oběti války připomněli hned při sedmi zastaveních. Hlavní pietní událost se odehrála u pomníku prvního, druhého a třetího odboje v Mertových sadech. Vzpomínkových aktů se zúčastnili i členové SDH města Jindřichův Hradec. 

Autor fotografií : Město J.Hradec   Fotografie zde

Požární asistence

V neděli 1. května naši dva členové Miroslav Bachorík a Zdeněk Bušta zajistili požární asistenci v KD Střelnice na dětském představení Bambulková show - Kája a Bambuláček.

Fotografie zde

Čarodějnice 2022

Čarodějnice a čarodějové se v sobotu 30. dubna večer slétli do parku pod gymnáziem v. Nováka. Po dvou letech se tu opět konalo tradiční pálení čarodějnice. Samozřejmě nechyběla ani vatra, kterou v dopoledních hodinách postavili naši členové SDH. Počasí akci s bohatým programem přálo a nenechaly si jí ujít stovky lidí. Především pro děti v parku byli připravené zábavné hry a soutěže, do tance na diskotéce Michala Arnošta se zapojili i mnozí dospělí a u ohniště se opékaly buřty. O občerstvení se postarali naši členové. Navíc každý, kdo přišel v kostýmu, dostal malý dárek. Po setmění pak starosta města společně s našimi členy zapálili vatru i s čarodějnicí, kterou sami vyrobili a oblékli.

Fotografie zde

Hasiči hasičům - sbírka materiálu pro ukrajinské hasiče

Od vypuknutí války na Ukrajině začali dobrovolní hasiči, obce a občanská sdružení působící na úseku požární ochrany nabízet pomoc určenou speciálně pro ukrajinské hasiče.
Hasičský záchranný sbor České republiky se rozhodl uvedené prostředky soustředit a díky kontaktům se zástupci vedení hasičů na Ukrajině je schopen zajistit přepravu a předání. 
Momentálně je prioritní zájem o osobní ochranné prostředky – použitelné zásahové třívrstvé oděvy a přilby, nové zásahové boty a rukavice, kompletní funkční dýchací techniku, hadice bez půlspojky, svítilny s akumulátory a lékárničky typu II a III.

Po projednání se zřizovatelem bylo vyčleněno pro tyto účely od Jednotky sboru dobrovolných hasičů města Jindřichův Hradec následující:

  • tři zásahové obleky
  • tři zásahové přilby
  • hadice bez půlspojky
  • proudnice
  • opasky

Výše uvedené věci byly předány velitelem jednotky ve středu 16.3.2022 na sběrné místo, a to do Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR Hluboká nad Vltavou.

Fotografie zde
 

Pomoc Ukrajině z Jindřichova Hradce 

Po celé zemi se konají materiální sbírky na pomoc lidem přímo na Ukrajině i těm, kteří před válkou odešli do Česka. Do pomoci se zapojuje stát, kraje a města, firmy, školy, spolky i jednotlivci. V našem městě jde pomoc přímo do spřáteleného města Starý Martyniv na Ukrajině. Dobrovolní hasiči se připojili s materiální sbírkou společně s Městem Jindřichův Hradec a Nemocnicí Jindřichův Hradec. Darovali hygienické potřeby, dětské pleny, vlhčené ubrousky, kojenecké výživy - přesnídávky, sunary, balené vody, teplé deky. 
V úterý 7.3. v brzkých ranních hodinách odvezli dva členové Lubomír Beran a Vladimír Pavlík se zaměstnanci úřadu dvěma auty potřebný materiál na polsko - ukrajinské hranice, kde si dar převzala přímo starostka spřáteleného města. 

Fotografie zde

Výlet dobrovolných hasičů do muzeí v Kopřivnici

V neděli 6. března absolvovali dobrovolní hasiči exkurzi do muzeí ve městě Kopřivnice. Nejprve jsme navštívili Muzeum nákladních automobilů Tatra, konkrétně v rámci komentované prohlídky Slovenskou strelu, unikátní železniční motorový vůz a poté v samotném muzeu jsme shlédli nejucelenější sbírky kopřivnické automobilky TATRA. Viděli jsme unikátní expozici nákladních automobilů ze všech etap výroby, dále podvozky, motory, modely, trofeje ze sportovních klání, různé rarity a fotografie. Následoval přesun do Technického muzea Tatra, kde jsme viděli osobní automobily Tatra a také Expozici Emila a Dany Zátopkových. 

Fotografie zde