Ohňový trenažér

od firmy

Dräger Safety s.r.o.

,,FIRE DRAGON 9000 v Českách Budějovicích

,,Fire Dragon 9000" v majetku společnosti Drägerr Safety s.r.o zavítal do Českých Budějovic.

Ohňový trenažér

„Fire Dragon 9000“ v majetku společnosti Dräger Safety s.r.o. opět zavítal do České Republiky. První zastávka proběhla od 31.3.2021 až 3.4.2022 v Českých Budějovicích v prostorách areálu HZS České Budějovice, kde se ve spolupráci s Jihočeským Krajem, konal výcvik vybraných jednotek dobrovolných hasičů ze všech koutů Jihočeského kraje.Jedná se o mobilní ohňový trenažer postavený v návěsu kamionu, kde za pomoci spalování propanu dochází k simulaci zahoření vnitřních prostor trenažeru, které jsou úmyslně koncipovány jako obývací pokoj, sklepní kóje, nebo například schodiště. Když se přidá vyvíječ kouře, tma, vodní pára a další stresové faktory, vznikne ideální prostředí na výcvik zásahu ve vnitřních prostorách.

Scénář zásahu je po celou dobu v rukou operátora a instruktorů kurzu, kteří na základě správnosti taktických postupů zasahujícího družstva mohou v momentě měnit průběh a intenzitu požáru na různých místech trenažeru současně. Může tak dojít například k opětovnému zahoření v prostorech únikové cesty, nebo vám za zády v čista jasna „zatopí“ opravdu nebezpečně vypadající Rollover.

Vše je samozřejmě kontrolováno nejen kvalifikovanou obsluhou, ale i bezpečnostním zařízením na sledování teploty a koncentrace plynu. V případě překročení limitů, ohrožení zasahujících hasičů, nebo poruchy, dojde k odpojení technologií a trenažer je v mžiku naprosto bezpečný pro vyřešení nenadálé situace.

Výcvik se skládal ze tří částí.

Teoretická část byla spíše opakovací, ale rozhodně ne méně důležitá. Taktika pohybu v zakouřeném prostředí, činnosti průzkumné skupiny, vstupy do uzavřených prostor, nebo kultura hašení, byly jen některé body z precizně připravené části výcviku.

Připomenutí práce s proudnicí a 3D hašení byla druhá část výcviku a nezbývalo než se pustit do boje s červeným kohoutem v útrobách trenažeru.

Dobrovolní hasiči z jednotek Bechyně, Neplachov, Mirovice, Strakonice, Milevsko, Nové Hrady, Suchdol nad Lužnicí, Lišov, Zliv, Netolice, Chýnov, Dačice, Nová Bystřice, České Velenice, Studená, Vodňany, Volyně, Týn nad Vltavou a Jindřichův Hradec se s připraveným scénářem poprali na výbornou.

Sami jistě potvrdí, že výcvik v podmínkách takřka reálných, jako tomu je v trenažeru Fire Dragon, má obrovský přínos pro zvládání řešení stresových situacích, se kterými se můžeme setkat při běžné zásahové činnosti jednotek.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem zúčastněným hasičům, instruktorům, organizátorům a zejména společnosti Dräger Safety s.r.o.